Frivilligsentralen har som hovedformål å fremme frivillig innsats, legge til rette for åpne og inkluderende møteplasser, og fungere som et viktig bindeledd mellom kommunen og frivillig sektor. Gjennom frivilligsentralens arbeid ønsker vi å styrke fellesskapet og bidra til et samfunn der alle kan delta og føle tilhørighet. I kommunestyrets møte den 16.09.2025 ble det bestemt å endre organisasjonsformen for Frivilligsentralen i Krødsherad. Nå er Frivilligsentralen underlagt sektor Livsløp, ved virksomheten Forebyggende helse.
Elin blir ny daglig leder for Frivilligsentralen i Krødsherad
Rådgiver for oppvekst i Krødsherad kommune, Camilla Bertelsen, har den siste tiden fungert som leder for Frivilligsentralen. Nå kan hun – sammen med virksomhetsleder for forebyggende helse, Liv Brekka – overlate ansvaret til den nye daglige lederen.
- Vi er svært fornøyde med at Elin har takket ja til stillingen som daglig leder for Frivilligsentralen. Hun tiltrer med et sterkt engasjement for frivillighet og lokalsamfunn, og vi ser fram til samarbeidet og til å videreutvikle frivilligheten i Krødsherad sammen med henne, sier Liv Brekka og Camilla Bertelsen.
Ny leder for Krødsherad Frivilligsentral Elin LestebergFra barnehagesektoren til frivilligheten
Elin Lesteberg er 51 år, mamma, mommo, samboer, hobbybonde og Krylling. Født og oppvokst i Krødsherad, med dype røtter og et engasjement for å være med på å utvikle bygda.
- Jeg har stort sett jobbet innenfor barnehagesektoren hele mitt yrkesliv, men har nå veldig lyst til å prøve noe helt annet. I forbindelse med utlysning av stilling i Frivilligsentralen, valgte jeg å søke. Derfor er jeg veldig takknemlig for muligheten og tilliten jeg har fått til å prøve meg som leder for Frivilligsentralen, sier Elin.
Starter i redusert stilling før full opptrapping
Elin står fortsatt i jobben som virksomhetsleder for barnehagene i Krødsherad, derfor vil det bli en forsiktig oppstart med gradvis opptrapping ved Frivilligsentralen. Slik skal hun kunne ivareta jobben i barnehagen i en overgangsperiode, fram til ny leder er på plass der.
Elin vil være til stede på Frivilligsentralen hver onsdag i februar. Fra 1.mars vil hun være tilgjengelig tre dager i uka og fra april/mai starter hun opp i 100% ved Frivilligsentralen.
- Jeg ser fram til å bli kjent med lag, foreninger, frivillige og kulturlivet i heimbygda. Jeg gleder meg til å bli kjent med dere alle som legger ned mye innsats i bygdas frivillighet. Jeg har store forventninger til at vi sammen kan få til mye bra for bygda som helhet og for enkeltmennesker i åra framover, avslutter Elin.
K4 huset ved Olberg kirke på Noresund vil bli det nye lokalet til Frivilligsentralen i Krødsherad.Nye lokaler for Krødsherad Frivilligsentral
Så langt har den nye daglige lederen allerede vært på befaring i K4 huset ved Olberg kirke på Noresund, som skal bli det nye lokalet for Krødsherad Frivilligsentral. Ifølge ryktene lot ikke engasjementet vente på seg: Allerede i helgen tok Elin og samboeren turen dit for å slipe ned gulvene og gi dem et par strøk med beis. Det siste strøket legges i løpet av uka.
Også tankene rundt møbleringen er godt i gang. Skap og sofabord står på hentelista. Elin satser bevisst på gjenbruk og ønsker å fylle lokalene med brukte møbler som både gir sjarm og bærekraft.
- Vi skal også se på ulike løsninger for et bedre kjøkken enn det som er der idag, slik at det kan fungere til de ulike behovene Frivilligsentralen har, vi har stor tro på at vi skal finne gode løsninger i det bygget også, sier Camilla Bertelsen.
Videre sier Camilla at vårens hovedfokus for den nye lederen blant annet vil være å bli kjent med alle frivillige, etablere og forankre den nye strukturen for Frivilligsentralen i samarbeid med de frivillige, samt å gjennomføre årets Frivilligfeiring.
Krødsherad kommune gratulerer Elin Lesteberg med ny jobb og ønsker henne lykke til som daglig leder ved Krødsherad Frivilligsentral.
Frivilligsentralen var også tidligere eid av Krødsherad kommune, men hadde et strategisk styre, som fulgte opp strategi, utvikling og daglig drift. Kommunen hadde det administrative ansvaret og var arbeidsgiver for daglig leder. Årsmøtet var sentralens høyeste myndighet og mellom årsmøte ble sentralen ledet av et styre valgt blant frivilligheten i kommunen.
Ny organisasjonsform går ut på at det har blitt opprettet to ressursgrupper som bistår daglig leder i utvikling og drift. Den ene ressursgruppen er intern, og sikrer daglig leder sitt behov for tverrfaglig dialog og samarbeid. I den andre er frivilligheten representert, og sikrer en tett dialog med frivilligheten og fungerer som et styre for sentralens aktiviteter.
Vedtak fra kommunestyrets møte den 16.09.2025
- Krødsherad frivilligsentral endrer organisasjonstilknytning til å bli en kommunal enhet i styringslinja til kommunedirektøren.
- Det opprettes to ressursgrupper, en ekstern og en intern, som yter innflytelse på sentralens innhold.
- Vedlagte forslag til nye vedtekter vedtas.
- Gjeldene samarbeidsavtale mellom Krødsherad kommune og Krødsherad Frivilligsentral avvikles.
- Evaluering av ny organisasjonsform legges fram for politisk behandling innen 3. kvartal 2027