Studielån? Fra 5. januar kan du søke om sletting av studielån

Er du innbygger i Krødsherad, og er i jobb, kan du få sletta 25 000 kroner av studielånet ditt hvert år. Over tid kan du spare flere hundre tusen kroner. 

Du kan få sletta lån hvert år til det er nedbetalt. Tiltaket gjelder alle typer utdanningsgjeld, uavhengig av når den er tatt opp. Ordningen er ny. De første som oppfyller vilkårene, kan søke om sletting av gjeld fra 5.januar 2026.

Se vilkår for hvem som kan få sletta studielån på lanekassen.no

Du må bo i en godkjent kommune

For å få sletta gjeld, må du bo i en godkjent kommune i en opptjeningsperiode på 12 sammenhengende måneder. Med godkjent kommune menes en kommune i klasse 5 eller 6 på sentralitetsindeksen til Statistik sentralbyrå. Krødsherad er godkjent kommune i klasse 5. 

Å bo i kommunen betyr at du både må være folkeregistrert der og faktisk bo der.

Slik søker du

Du må logge inn på lanekassen.no for å søke om sletting av lån. Søknadsportalen vil være tilgjengelig fra 5.januar 2026, kl. 14. 

Når søknadsportalen åpner finner du lenke til søknaden på lanekassen.no

Søknadsfrist: Du må søke innen tre måneder etter at opptjeningsperioden er over. Opptjeningsperioden er de 12 månedene du oppfyller vilkåra for å få sletta lån. 

Kilde: lanekassen.no