Samarbeidet har særlig fokus på barn og unge, både gjennom direkte tiltak, samt gjennom styrking av kompetansen hos de som jobber tett på dem. SAPH samarbeidet deltar nå i et større og langsiktig samarbeid med Senter for nevrobiologisk utviklingspsykologi (SNU) for å styrke læringsmiljø, trivsel og psykisk helse hos barn og unge i kommunen, og står sammen om et helhetlig løft.
Modum kommune
Kickoff på Kildehuset
Forrige uke var politikere, administrasjon og ledere fra alle kommunene, fylkeskommunen og Modum Bad samlet til en felles dag på Modum Bad – en sterk felles start på satsingen der Kaja Næss Johannessen fra SNU bidro med innsikt i barn og unges hverdag, og hvordan vi best kan støtte dem i læringsmiljøet.
Gjennom samarbeidet får ansatte i både skole og barnehage ny forskningsbasert kunnskap og konkrete verktøy for å møte barn og unge på en enda bedre måte.
Modum kommune
Hva betyr dette for Krødsherad?
- Bedre støtte til barn og unge
- Tryggere og mer forutsigbare læringsmiljøer
- Mer robust kompetanse blant ansatte
- Sterkere samarbeid på tvers av tjenester
Dette er en langsiktig investering i fremtiden – for barn som trives og mestrer, og for et varmt og inkluderende lokalsamfunn. Satsingen vil også bidra til en mer bærekraftig og forutsigbar arbeidshverdag for lærerne, ved å gi tydeligere felles praksis og bedre verktøy i møte med dagens elever.

- I sektor livsløp har vi laget et livsløpstre med vår visjon og våre verdier. Livsløpstreet vårt minner oss blant annet om at barn og unge vokser best når hele fellesskapet bidrar. Denne satsingen med SNU‑senteret styrker nettopp røttene i læringsmiljøet – både for barna og for de ansatte som står dem nærmest. Når vi investerer i trygghet, kompetanse og gode relasjoner, bygger vi et bærekraftig fundament gjennom hele livsløpet, sier Birte Elén Sætrang, kommunalsjef for Livsløp i Krødsherad kommune.